Kolka

Minęły dwa, trzy tygodnie od urodzenia niemowlaka. Powoli zaczynasz się przyzwyczajać do nowej roli, aż tu nagle, zupełnie bez powodu, dziecko zaczyna zanosić siępłaczem, który może trwać nawet kilka godzin. Nie warto od razu panikować, gdyż może to być po prostu kolka.

Bóle brzuszka u nowo narodzonego dziecka to norma. Kończą się one zazwyczaj koło 3, najpóźniej 5 miesiąca. Atak może trwać zarówno chwilę jak i parę godzin.

www.mycharts.com.pl

Dziecko w tym czasie mocno się pręży i ma twardy brzuszek. Przyczyny kolki mogą być rozpatrywane w kilku aspektach. Wymienia się tu zarówno podłoże psychologic

kolka.jpgzne, neurologiczne jak i alergologiczne.

Należy pamiętać, że układ pokarmowy dopiero zaczyna się rozwijać i może mieć problem z wydzielaniem hormonów jelitowych. Podczas picia mleka, dziecko może nałykać się również zbyt dużej ilości powietrza, co powoduje gromadzenie się gazów, które uciskają brzuszek. Kluczowe znaczenie ma też dieta mamy.

Niemowlak może być bowiem uczulony na krowie białko, które ona spożywa. Istnieje też teoria jakoby płacz dziecka był powiązany ze złym nastrojem mamy. Nie jest ona bezpodstawna bowiem maluch doskonale wyczuwa emocje jakie panują w jego otoczeniu.

Aby uśmierzyć ból dziecka, możesz delikatnie masować mu brzuszek ( dotyczy dzieci po 5 tygodniu życia ) zgodnie ze ruchem wskazówek zegara. Można również podać ciepłą wodę, albo herbatkę koperkową. Dobrym rozwiązaniem jest też użycie ciepłego termoforu.

Najważniejsze jest jednak, aby rodzic zachował spokój, bowiem zdenerwowanie tylko wzmoże płacz dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *