Pierwsze słowa

Przejście z fazy płaczu do fazy pierwszych słów jest procesem, który trwa na ogół rok. W tym czasie dziecko przechodzi przez etapy gruchania, gaworzenia i naśladowania dźwięków. Pierwsze świadome słowo dziecka jest wielkim przeżyciem dla rodziców. Szczególnie kiedy maluch wypowiada takie słowa jak „mama” czy „tata”. Po pierwszym roku, dziecko potrafi nazywać już najbliższe mu osoby czy czynności.

pierwsze_slowa.jpgIstotna jest w tym momencie rola rodziców, którzy powinni często z nim rozmawiać i pokazywać świat nie używając przy tym skomplikowanych słów. Lepiej nie posługiwać się też zbyt często zdrobnieniami, gdyż dziecko może nie zrozumieć o co nam konkretnie chodzi. Po półtorej roku, dziecko potrafi stworzyć już 3-4 wyrazowe zdania. Ważne jest aby w urozmaiceniu słownika pomogli mu rodzice. Mogą to robić poprzez czytanie książek, śpiewanie piosenek i rozmowy.

Dobrze jest też nagradzać sukcesy dziecka , chwaląc je i bijąc brawo. Wtedy maluch z pewnością nabierze motywacji do dalszych ćwiczeń, po to aby znowu zostać pochwalonym. Okres kiedy dziecko uczy się nowych słów powinien być bardzo ważny dla rodziców, którzy w pewien sposób muszą się pilnować. Pamiętajmy, że maluchy pozyskują nowe słowa poprzez naśladowanie dorosłych. W grę nie wchodzą więc żadne wulgaryzmy, przekręcenia czy inne tego typu wyrazy.

Małe dziecko nie zrozumie, że mówi źle, a twoja złość tylko go sfrustruje. Rodzice powinni dbać o kształtowanie języka pociechy, czasem jednak muszą zacząć te działania od samych siebie.

https://www.jakanie.com.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *