Skomplikowane czytanie emocji dziecka

Częstość, z jaką dzieci manifestują swoje emocje z czasem przestaje nas już zadziwiać aż w końcu stajemy się zobojętniali na niektóre ich przejawy. Oczywiście nie możemy reagować na każdą zachciankę dziecka i pozbawiać się tym samym autorytetu i władzy, ale bywają momenty, kiedy nasza nieodpowiednia reakcja potrafi źle wpłynąć na dziecko, co odbija się niekiedy na dalszym jego rozwoju.

skomplikowane_czytanie_emocji_dziecka.jpgDzieci bardzo ekspresywnie reagują na zdarzenia poważnie, ale także zupełnie, wydawałoby się dla nas, błahe. Potrafią szybko przechodzić od stanów rozbawienia do pogrążenia się w impulsywnej rozpaczy i na odwrót. W ten sposób zwracają na siebie naszą uwagę lecz również starają się zakomunikować i wyrazić swoje stany wewnętrzne. Z czasem uczymy się odgadywać przyczyny takich zachowań. Kiedy dostrzegamy, że dziecko płacze, ponieważ chce batonika, często staramy się nie reagować albo stanowczo tłumaczyć naszą odmowę.

To typowy proces socjalizacji w każdej kulturze. Problem zaczyna się wtedy, kiedy rutynowo odpowiadamy reakcją na reakcję dziecka. Czasami nie dostrzeżemy, że maluch faktycznie silnie przeżywa jakieś uczucie i potrafi wtedy jeszcze silniej zareagować na naszą reakcję. Powtarzające się często u nas niezrozumienie potrzeb naszego dziecka może prowadzić do wystąpienia jego późniejszych zahamowań w określonych sferach życia. Może to mieć dobre rezultaty. Przykładowo dziecko uczy się, że nie może mieć wszystkiego i rozumie powody odmowy, staje się cierpliwe i samo zaczyna realizować swoje potrzeby w życiu dorosłym. To dlatego zrozumienie pokazywanych poprzez dziecko emocji pozwoli nam na nie odpowiednio reagować.

jąkanie u dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *