Szczepienia noworodków

Każdy noworodek, pomimo tego, że dopiero co przyszedł na świat powinien zostać poddany obowiązkowemu szczepieniu. Do końca drugiego roku życia, malucha czeka cała seria zastrzyków. Mimo iż od pewnego czasu rośnie liczba rodziców, którzy decydują się nie szczepić dzieci ze względu na możliwości powikłań, to dla większości jest to jednak konieczność. Pierwsze szczepionki dziecko otrzymuje w szpitalu, 24 godziny po urodzeniu. Mają one uodpornić na gruźlicę i wirusowe zapalenie wątroby typu B.

szczepienia_noworodkow.jpgW drugim miesiącu podaje się pierwszą dawkę szczepionki chroniącej przed krztuścem, błonicą, tężcem, zakażeniem haemophilus influenzae typu B ( druga dawka między 3 a 4 miesiącem, a trzecia w 5 miesiącu ) oraz drugą dawkę na WZW typu B. Pomiędzy 3 a 4 miesiącem przyjmuje się pierwszą dawkę przeciwdziałającą polio, zaś w 5 drugą. Ostatnim z obowiązkowych szczepień w pierwszym roku życia jest trzecia dawka przeciw WZW typu B na przełomie 6 i 7 miesiąca. Lekarze zalecają jednak również szczepienia przeciw Rotavirusom w 2 miesiącu oraz na przełomie 3 i 4. To jeszcze nie koniec.

W drugim roku życia, dziecko czekają obowiązkowe szczepionki przeciwko różyczce, śwince i odrze (13-14 miesiąc) oraz czwarta dawka przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi, polio i Hib (16-18 miesiąc). Lekarze proponują też dodatkowe szczepienia przeciw WZW typu A i ospie wietrznej. O tym czy maluch może zostać poddany szczepieniu każdorazowo decyduje  lekarz poznań. W przypadku osłabionej odporności, gorączki, silnej reakcji na poprzednią dawkę nie przeprowadza się go. Warto też dodać, że obowiązkowe szczepionki są refundowane a wykonuje się je w ośrodku, w którym dziecko jest zarejestrowane.

www.azjanews.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *