Wady serca

Istnieją choroby, którym nie da się zapobiec u dziecka. Należą do nich wady serca. Powstają w pierwszych tygodniach rozwoju płodowego.

Po narodzinach potrafią być nawet niezauważone. Niekiedy natomiast prowadzą do poważnych komplikacji. Najważniejsze, by możliwie szybko dowiedzieć się o istniejącej wadzie.

wady_serca.jpgNiektóre z nich objawiają się dopiero w dorosłym życiu i są ogromnym zaskoczeniem. Wiele karier sportowców zakończyło się błyskawicznie, kiedy ci dowiedzieli się, że niewykryta wada serca może zagrażać ich zdrowiu i życiu. To dlatego tak wielką wagę należy przykładać do kontrolowania przebiegu ciąży i wizyty u lekarza prowadzącego.

Dzisiejszy stan wiedzy medycznej pozwala na zdiagnozowanie takiego problemu jeszcze w łonie matki. Dzięki temu możemy dowiedzieć się, czy nieprawidłowości w rozwoju serca dziecka będą stanowiły realne zagrożenie i kiedy. Niekiedy wymagana jest natychmiastowa operacja, jeszcze w łonie matki.

Bardzo często wystarczy zwykła profilaktyka. Chociaż lekarze z całego świata spierają się o przyczyny występowania wrodzonych wad serca, my powinniśmy niezależnie od tych ustaleń zadbać o bezpieczne doprowadzenie ciąży do końca. Przede wszystkim mama powinna dbać o swoje zdrowie, ponieważ jej zdrowie zapewnia automatycznie lepszy rozwój płodu, który nosi.

Nie jest to gwarantem wyeliminowania nieprawidłowości. Narodziny dziecka zawsze wiążą się ze strachem o stan jego zdrowia. Należy spodziewać się trudności, ale przecież nikt nie mówił, że rodzicielstwo to sielanka.

Dziecko natomiast powinno spodziewać się miłości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *