Wysypka

Powiedzenie „ gładka jak skóra niemowlaka ” chociaż popularne, rzadko tak naprawdę odnosi się do rzeczywistości. Większość maluchów ma bowiem na ciele liczne krostki, plamki i wypryski. Zmiany skórne mogą być spowodowane infekcją, alergią lub niewłaściwą higieną. Istotne jest aby odróżnić niegroźną wysypkę od tej, którą należy już leczyć pod okiem pediatry czy dermatologa. Większość zmian powinna zniknąć sama po kilku dniach, jednak jeśli się tak nie dzieje należy niezwłocznie udać się do specjalisty. W przypadku wysypki na tle alergicznym ( jak atopowe zapalenie skóry ) należy wyeliminować z diety malca uczulającą substancję i używać maści natłuszczających. Ich rodzaje powinny być dostosowane do wieku dziecka.

wysypka.jpgPopularny trądzik niemowlęcy, przypominający potówki jest związany z obecnością w krwi dziecka hormonów mamy. W tej sytuacji dobrze jest przemywać buzię przegotowaną wodą. W przypadku wysypki spowodowanej chorobą zakaźną ( różyczką, ospą wietrzną, gorączką trzydniową ) smarowanie zmian nie jest konieczne. Rodzice powinni pamiętać, że na niektóre choroby są obowiązkowe szczepienia, po których, nawet jeśli infekcja zaistnieje to na pewno będzie mieć dużo łagodniejszy przebieg. Mitem jest, że kąpiel dziecka z wysypką tylko pogorszy zmiany. Wręcz przeciwnie, brak kąpieli spowoduje namnażanie się szkodliwych bakterii i grzybów. Większość z tych chorób jest typowa dla wieku dziecięcego, nie ma więc czego się obawiać.

www.zimnacrew.pl

Jeśli jednak nie jesteśmy pewni czy zmiany na skórze na pewno nie są niczym poważnym, warto jak najszybciej udać się do lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *