Bilans zdrowia

Bilans zdrowia

Bilans zdrowia dziecka polega na profilaktycznym, rutynowym badaniu stanu zdrowia, który ma na celu wykrycie ewentualnych wad w rozwoju. Przeprowadza się je w Polsce od 1976 roku. Pierwszebadanie mają już noworodki, a następnie dzieci w wieku 2, 4, 6, 10, 14 i 18 lat. Noworodki są poddanie wnikliwej obserwacji od momentu narodzin aż do dnia wypisu ze szpitala.

Bada się wtedy słuch, stan stawu biodrowego i krew. Ważne jest szybkie wykrycie ewentualnych wad wrodzonych. Wyniki ocenia się za pomocą skali Apgar. Ponadto dziecko jest też ważone i mierzone, a w następnych tygodniach trwają obserwacje pod kątem prawidłowego rozwoju.

www.eurequa.pl

W 2 i 4 roku życia bada się słuch, wzrok i postawę, stan uzębienia i rozwój fizyczny. Jeśli występują jakiekolwiek zaburzenia, pediatra lub lekarz rodzinny powinien skierować malucha do specjalisty. Bilanse w dalszych latach mają sprawdzić czy dziecko jest gotowe aby pójść do szkoły, jak wyglądają jego zdolności adaptacyjne oraz czy rozwija się prawidłowo pod kątem płciowym. Przed bilansem, rodzice powinni zabrać ze sobą wszystkie niezbędne dokumenty.

Chodzi o książeczkę NFZ, zaświadczenia o przebytych chorobach, książeczkę zdrowia i ewentualnie dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne. Do ukończenia 18 roku życia, bilanse są refundowane przez NFZ. W razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze można udać się do lekarza prywatnie. Rodzice powinni pilnować terminów bilansów, bowiem zbyt późno wykryte wady mogą być ciężkie do wyleczenia.

Pamiętajmy, że pomimo przeświadczenia, iż dziecko rozwija się prawidłowo, zawsze mogą być jakieś ukryte dolegliwości.

https://www.enitka.com.pl/kategoria-produktu/noworodek/kocyk/
www.czyszczeniezebow.pl