Pierwsze słowa
Przejście z fazy płaczu do fazy pierwszych słów jest procesem, który trwa na ogół rok. W tym czasie dziecko przechodzi przez etapy gruchania, gaworzenia i naśladowania dźwięków. Pierwsze świadome słowo dziecka jest wielkim przeżyciem dla rodziców. Szczególnie kiedy maluch wypowiada takie słowa jak „mama” czy „tata”. Po pierwszym roku, dziecko potrafi nazywać już najbliższe mu osoby czy czynności.
Istotna jest w tym momencie rola rodziców, którzy powinni często z nim rozmawiać i pokazywać świat nie używając przy tym skomplikowanych słów. Lepiej nie posługiwać się też zbyt często zdrobnieniami, gdyż dziecko może nie zrozumieć o co nam konkretnie chodzi. Po półtorej roku, dziecko potrafi stworzyć już 3-4 wyrazowe zdania. Ważne jest aby w urozmaiceniu słownika pomogli mu rodzice. Mogą to robić poprzez czytanie książek, śpiewanie piosenek i rozmowy.
Dobrze jest też nagradzać sukcesy dziecka , chwaląc je i bijąc brawo. Wtedy maluch z pewnością nabierze motywacji do dalszych ćwiczeń, po to aby znowu zostać pochwalonym. Okres kiedy dziecko uczy się nowych słów powinien być bardzo ważny dla rodziców, którzy w pewien sposób muszą się pilnować. Pamiętajmy, że maluchy pozyskują nowe słowa poprzez naśladowanie dorosłych. W grę nie wchodzą więc żadne wulgaryzmy, przekr ęcenia czy inne tego typu wyrazy.
Małe dziecko nie zrozumie, że mówi źle, a twoja złość tylko go sfrustruje. Rodzice powinni dbać o kształtowanie języka pociechy, czasem jednak muszą zacząć te działania od samych siebie.
kokon otulacz dla noworodka
Polecane artykuły
Zapalenie układu moczowego
Bakterie są małe, niewidoczne. Twoje dziecko też jest małe, a zapalenie układu moczowego, które potrafią u niego spowodować nie widać na zewnątrz. Mamy za to skutki uboczne takiego stanu: gorączka, brak apetytu, ogólne osłabienie. To objawy typowe dla wielu chorób. Postarajmy się bliżej przyjrze
Zez u dzieci
Zez u niemowląt nie zawsze jest wadą, która utrzyma się aż do osiągnięcia przez dziecko dorosłości. Najczęściej mija zanim dziecko skończy pierwszy rok życia. Jest spowodowany niedostatecznym wykształceniem mięśni okalających oko. Noworodek ma okazję podziwiać i rozglądać się z ciekawością po otacz