Ząbki
Ząbkowanie czyli wyrzynanie się zębów mlecznych jest bardzo ważnym momentem w rozwoju dziecka. Proces ten rozpoczyna się między 2 a 8 miesiącem życia a kończy około30. Jest to dziedziczone po rodzicach. Jeśli mama i tata zaczęli ząbkować wcześnie, podobnie może być z ich dzieckiem. Wyrzynanie objawia się zwiększoną produkcją śliny u malucha, wkładaniem rączek do buzi i zaczerwionymi dziąsłami. Dziecko marudzi, nie chce jeść, spać w nocy a wszystko trwa do czasu kiedy ząbek nie ujrzy światła dziennego. Aby nieco złagodzić maleństwu nieprzyjemne doznania można masować mu dziąsła specjalną szczoteczką lub też dawać gryzaki, dzięki którym minie swędzenie. Dziąsła można też smarować odpowiednią maścią na ząbkowanie. W przypadku gdy maluch nie ma apetytu, należy podawać mu pokarmy o konsystencji musu.
Czasem dziecko może mieć podwyższoną temperaturę, jednak w momencie kiedy ząbek będzie już na zewnątrz powinna ona spaść. Jeśli jednak towarzyszą jej inne dolegliwości jak kaszel czy wymioty należy skontaktować się z lekarzem, gdyż mogą to być objawy choroby. Często, z powodu bólu, dziecko nie śpi w nocy. W tym wypadku sprawdza się paracetamol dla niemowląt lub herbatka z melisy.
Istotne jest aby o zęby dziecka dbać od samego początku. Dziąsła należy oczyszczać z resztek pokarmowych za pomocą jałowego gazika i przegotowanej wody. Kiedy pojawiają się pierwsze zęby można używać silikonowych szczoteczek, które możemy nałożyć na palec. Pastę do zębów zaczyna się stosować około 1 roku życia. Pamiętajmy, że dziecko będzie dbać o higienę w taki sposób, w jaki go tego nauczymy.
kocyk dla niemowlaka
Polecane artykuły
Zapalenie układu moczowego
Bakterie są małe, niewidoczne. Twoje dziecko też jest małe, a zapalenie układu moczowego, które potrafią u niego spowodować nie widać na zewnątrz. Mamy za to skutki uboczne takiego stanu: gorączka, brak apetytu, ogólne osłabienie. To objawy typowe dla wielu chorób. Postarajmy się bliżej przyjrze
Zez u dzieci
Zez u niemowląt nie zawsze jest wadą, która utrzyma się aż do osiągnięcia przez dziecko dorosłości. Najczęściej mija zanim dziecko skończy pierwszy rok życia. Jest spowodowany niedostatecznym wykształceniem mięśni okalających oko. Noworodek ma okazję podziwiać i rozglądać się z ciekawością po otacz